Jak dostać się do Windows, gdy zapomnisz hasła?

monitoring pozycji
Gdy zapomnisz hasła do systemu, nie ma potrzeby jego odzyskiwania. Wygodniejsze i szybsze jest wyczyszczenie starego hasła i założenie nowego. W systemach Windows 2000/XP hasła są zaszyfrowane i przechowywane w zabezpieczonym pliku SAM w katalogu C:\Windows\system32\config. Jeśli wykasuje się jego zawartość, Windows będzie traktował wszystkie konta użytkowników tak, jakby nie miały haseł.
Pomoże w tym bezpłatny Offline NT Password & Registry Editor

(home eunet.no/~pnordahl/ntpasswd). Aby go pobrać, kliknij Bootdisk, a następnie w dziale Download wybierz plik z adnota­cją Bootable CD Image. Pobrany obraz płyty CD w formacie ISO nagraj za pomocą programu ImgBurn (www.imgburn.com). 

Mając nagraną płytę CD, możesz przystąpić do kasowania haseł: 
    Włóż nagraną płytę do napędu i zrestartuj komputer, aby uruchomił się z płyty CD, a nie dysku twardego (konieczna może być zmiana kolejności bootowa­nia w BIOS-ie).

    Gdy pojawi się ekran z komunikatem linux ker­nel boot options, poczekaj chwilkę, aż system się wczyta. Gdy zostanie uruchomiony, zapyta, którą partycję wybrać do dalszych działań. Wybierz partycję systemową Windows (zazwyczaj opcja nr 1) i potwierdź zapropono­wany katalog (Windows/system32/config).

    Przy pytaniu Select which part of registry to load, use predefi­ned choices or list the files with space as delimiter wybierz 1. Opcję nr 1 zaznacz również przy kolejnym pytaniu w chntpw Main Interactive Menu (Edit user data and passwords).

    Następnie wpisz nazwę użytkownika, którego hasło chcesz wyczyścić lub jego numer RID wyświetlany po lewej stronie od nazwy użytkownika (np. RID: 01f4, Username: ). Numer RID należy poprzedzić znakami 0x (w poprzednim przykładzie będzie to więc 0x01f4). Posłużenie się numerem RID, a nie nazwą użytkownika będzie przydatne w przypadku, gdy w nazwie użytkownika są polskie litery.

    Jako nowe hasło podaj symbol *, dzięki czemu nie będziesz musiał podawać hasła przy logowaniu się.

    Potwierdź ustawienia, wpisując „Y” , a następnie po kolei wciśnij [!] oraz [Q], aby zakończyć dzia­łanie programu. 
Kreator stron internetowych - strona bez programowania