Programy, które warto zainstalować po starcie systemu

monitoring pozycji
    Wolny jest od wielu wad swojego poprzednika. Nadal jednak warto po pobraniu wszelkich aktualizacji rozejrzeć się za dodatkowymi programami, które ułatwią i usprawnią korzystanie z systemu. Wciąż sam  system nie pozwoli nam na wygodne wykonanie wielu zadań takich jak, nagrywanie płyt, sprawna obsługa multimediów czy bezpieczne surfowanie w Internecie.  
Poniżej jest przedstawiony zestaw aplikacji, które wystarczą do wszystkich typowych zadań i na pewno będą działać poprawnie z siódemką

    Podobnie, jak wielu użytkowników, także borykamy się czasem z problemem "czystego" systemu. Windows 7 został zainstalowany i dosłownie nie wiadomo, od czego zacząć. 
     
    Przedstawiony został zestaw programów, które powinno się zainstalować tuż po uruchomieniu komputera z nową instalacją systemu operacyjnego. Wszystkie przygotowane zostały także z myślą o Windows 7, bez problemu działają więc w tym systemie. Łączy je także jeszcze jedna ważna cech - można z nich korzystać za darmo.

BEZPIECZEŃSTWO
    W systemie jest wbudowany firewall, Microsoft udostępnia także darmowe oprogramowanie do zwalczania szkodliwych aplikacji jednak w dobie panoszących się w Internecie zagrożeń takie zabezpieczenie może okazać się niewystarczające. Zamiast ufać domyślnym ustawieniem warto pobrać dodatkowe oprogramowanie tuż nowej instalacji systemu. 
 
    Norton Internet Security 2010 zawiera m. in. jeden z najlepszych na rynku programów antywirusowych i solidny firewall. Edycja 2010 nie sprawia też takich problemów w zakresie szybkości działania i obciążenia zasobów komputera, jak poprzednie wersje pakietu. Dodatkowo chroni także przed spyware'm, posiada wbudowaną ochronę antyphishingową i mechanizm oceniania bezpieczeństwa odwiedzanych stron internetowych. W najnowszej wersji zastosowano także nową technologię Quorum, opartą o analizę reputacji plików, co znacznie przyspiesza proces skanowania i, przynajmniej teoretycznie, zmniejsza liczbę tzw. false positives. 

PRZEGLĄDARKA
    Choć dołączony do systemu Internet Explorer może ci wystarczyć do przeglądania stron - warto rozejrzeć się za alternatywną przeglądarką. takimi jak na przykład Firefox lub Google Chrome działające w Windows 7, które na dodatek bez problemu rozbudujesz dzięki setkom wtyczek dostępnych na stronie producenta. 
Inne darmowe przeglądarki które można polecić z czystym sumieniem to Opera czy Safari, również nie sprawiające żadnych problemów w najnowszym systemie Microsoftu

MULTIMEDIA
    Choć Windows Media Player 11 powinien obsłużyć większość posiadanych przez ciebie plików - w tym te zakodowane za pomocą kodeków DivX i Xvid, dla pewności zainstaluj jeden z dostępnych pakietów kodeków - np. Win7Codecs stworzony przez twórcę popularnego pakietu Windows Vista Codec Pack, czy zestaw K-Lite, również zawierający wszelkie kodeki i pozwalający na odtworzenie praktycznie każdego filmu czy pliku audio.


AllPlayer - na zrzucie kadr z serialu Metalocalypse
   Jest znacznie wygodniejszy i szybszy, niż WMP 11. W All Playerze można uruchomić każdy film, także z DVD czy podłączonej kamery internetowej lub DV. Łatwo wyświatla się napisy, które zostaną automatycznie zsynchronizowane z filmem. Program pozwala też na dołączenie napisów do pliku AVI oraz oferuje funkcje ich inteligentnego wyświetlania, analizując długość napisu i dostosowując czas jego wyświetlania.

    Do obsługi plików audio wygodniej, niż w WMP 11, polecić można AIMP - darmową alternatywę dla popularnego WinAmpa. Aplikacja posiada podstawowe funkcje związane z komponowaniem i edycją list odtwarzania, edytowania metadanych oraz kopiowania płyt CD-Audio na dysk komputera. Fani efektów wizualnych mogą zamieniać wyświetlacz alfanumeryczny na inne wizualizacje dźwięków, które mają charakter wyłącznie ozdobny. Program pozwala słuchać także stacji radiowych oraz zapisywać audycje w formacie MP3 lub WAV. Wygodne skróty klawiaturowe, polski interfejs, biblioteka multimediów sprawiają, że jest to całkiem wydajny kombajn muzyczny. Dodatkowo można skorzystać z ripera lub konwertera muzyki. 


GIMP - uniwersalny program do obróbki grafiki rastrowej
    Wśród darmowych programów graficznych także mamy dwóch murowanych kandydatów. Jeśli potrzeba potężnego narzędzia do edycji zdjęć - świetnie sprawdzi się nowy GIMP, pozwalający skorzystać z wielu funkcji znanych z dużych, płatnych programów takich jak Adobe Photoshop. Mniej potężnym narzędziem, wystarczającym jednak do wielu prostych zadań, oferującym pracę na warstwach (czego nie potrafi dołączany do systemu Paint) jest darmowy Paint.NET, działający poprawnie w tym systemie operacyjnym i dostępny również z polskim interfejsem. . 

KOMUNIKATORY
    Tu wybór jest prosty - Skype i nowe Gadu-Gadu
Skype to komunikator internetowy pozwalający na prowadzenie rozmów głosowych z innymi użytkownikami programu, współpracuje z praktycznie każdą zaporą ogniową i routerem bez potrzeby dodatkowej konfiguracji. Głównymi zaletami programu są: łatwa instalacja, prosty i intuicyjny interfejs, bardzo dobra jakość dźwięku oraz wysoki poziom bezpieczeństwa (dane z głosem są przesyłane w zaszyfrowanych pakietach). Skype oferuje także opcje telefonowania na numery stacjonarne, jednak jest ona płatna i opłacalna w zasadzie jedynie przy połączeniach międzynarodowych.

    Kolejnym komunikatorem, który powinien zostać zainstalowany jest Gadu-Gadu, przynajmniej, jeśli większość twoich znajomych to Polacy. Oprócz podstawowych funkcji komunikatora, GG pozwala również na rozmowy głosowe i wideo, a w najnowsze wersji oferuje również szereg usług dodatkowych, takich jak gry online, wirtualna galeria zdjęć związana z serwisem www.gadufoto.pl czy platforma radiowa Open.FM dostępna bezpośrednio z komunikatora. Gdy zależy ci wyłącznie na kontakcie ze znajomymi, możesz skorzystać z któregoś z darmowych programów, obsługujących protokół Gad-Gadu (np. Miranda), należy pamiętać, że korzystając z nich w ten sposób można złamać licencję Gadu-Gadu. 

KOMPRESJA DANYCH I ZARZĄDZANIE PLIKAMI
    System domyślnie obsługuje kilka formatów kompresji oraz dysponuje podstawowym menedżerem plików, jednak dla wielu użytkowników te rozwiązania mogą być niewystarczające. Jako alternatywę polecić należy zainstalowanie dodatkowych aplikacji. Wśród dostępnych kompresorów dobrym wyborem będzie nowy WinRAR. Program obsługuje praktycznie wszystkie formaty kompresji, w tym archiwa Linuksowe i pliki ISO. Darmowym zastępstwem może być też PeaZip oferujący mniej funkcji, jednak świetnie radzący sobie z wszelkimi metodami kompresji.

Jako menedżera plików i klienta FTP można użyć doskonałego Total Commandera, wydanego na licencji shareware.


FreeCommander to polska odpowiedź na Total Commandera
    TC to aplikacja o ogromnych możliwościach, z prostym i wygodnym interfejsem przypominającym starego dobrego Norton Commandera (jeszcze z czasów DOS-a 5.0). Total Commander pozwala na skorzystanie z wszystkich funkcji związanych z zarządzeniem plikami w systemie Windows. Użytkownik może więc kopiować pliki, przenosić je między katalogami, zmieniać ich nazwy, atrybuty itp. Wbudowany klient       FTP pozwala połączyć się z serwerami plików i wymieniać z nimi dane. Obsługa kilkunastu formatów kompresji pozwala na przeglądanie archiwów bez konieczności instalacji dodatkowych modułów. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą dostosować program do własnych potrzeb, miedzy innymi przez wiele dostępnych wtyczek i rozszerzeń. Pozwalają one między innymi przeglądać partycje obsługiwane przez systemy z rodziny Linux oraz zwiększać możliwości edycji plików.

    Doskonałym zamiennikiem może być też doskonały polski program FreeCommander. To łatwy w obsłudze menedżer plików, który może z powodzeniem być używany zamiast Eksploratora. Znajdziesz w nim wszystkie potrzebne funkcje do codziennego zarządzania zasobami plików i katalogów. Z FreeCommanderem można pracować wszędzie, nawet na obcym komputerze. Po prostu wystarczy skopiować folder instalacyjny programu na pamięć USB czy płytę.

    NAGRYWANIE I OBSŁUGA OBRAZÓW PŁYT I DVD
    Ta wersja Windowsa sobie z nagrywaniem płyt znacznie lepiej i szybciej, niż jego poprzednik. Nadal jednak możesz potrzebować narzędzia o tworzenia obrazów płyt i kopii bezpieczeństwa. Niezastąpiony jest tu ImgBurn. Program możesz wykorzystać do stworzenia obrazu ISO, a także do zapisu go na płycie. Obsługuje większość dostępnych na rynku nagrywarek i potrafi zapisywać płyty CD, DVD, HD DVD i Blu-Ray. Jest przy tym wygodny, szybki i nie zajmie wiele miejsca na dysku komputera. 
Kreator stron internetowych - strona bez programowania