ZASADY KONTROLOWANIA STRESU

monitoring pozycji
1. Rozmawianie o własnych problemach.
Kiedy już określi się kto lub co jest źródłem stresu, warto swój problem przedyskutować z przyjacielem, kimś z rodziny lub samym sprawcą kłopotów. Przyznanie się do niemożności poradzenia sobie samemu jest trudne, ale przełamanie zakłopotania i zwierzenie się komuś bliskiemu daje często uczucie odprężenia. Przyjacielska rada, możliwość wypłakania się przed
kimś bliskim, mogą postawić problemy w innym świetle i pozwolić na łatwiejsze przezwyciężenie trudności.
2. Planowanie każdego dnia.
Sporządzanie listy spraw do załatwienia według ich ważności, stawianie sobie realistycznych celów, odrzucanie terminów niemożliwych do realizacji, rozpoczynanie nowego zadania po zakończeniu poprzedniego, umożliwiają kontrolę tego, co się dzieje wokoło.
3. Regularny odpoczynek.
Bardzo ważną rzeczą jest odpoczynek nocny. Wystarczająca ilość snu jest niezbędnym warunkiem zdrowia. Również krótki odpoczynek w ciągu dnia pomaga odprężyć się, odpocząć po wytężonej, wymagającej nieraz dużej koncentracji pracy umysłowej lub fizycznej, a także regeneruje i odświeża umysł.
4. Trzeba być realistą.
Umiejętność powiedzenia "nie" wobec zbyt wygórowanych wymagań jest niezbędna. Jeżeli doprowadzi się do ciągłego stresu poprzez stawianie sobie zbyt wygórowanych wymagań, trzeba szybko to zmienić. Należy dokonać konkretnych zmian, aby w swoim rozkładzie zajęć mieć również czas dla siebie.
5. Unikanie zbyt wielu zmian jednocześnie.
Bardzo ważne zdarzenia wymagające często zmiany trybu życia (ślub, zmiana pracy, ciąża) są łatwiejsze do zniesienia, jeżeli nie nawarstwiają się lub nie następują zbyt szybko po sobie.
6. Regularne ćwiczenia.
Aktywność fizyczna redukuje napięcie, pomaga zasypiać, uwalnia tłumione emocje oraz odwraca myśli od kłopotów. Należy pamiętać, aby wybierać takie ćwiczenia, które mają charakter przyjemnej zabawy, a nie współzawodnictwa.
7. Wakacje lub krótkie wyjazdy.
Wolny czas wakacyjny najlepiej planować wśród przyrody. Kontakt z naturą ma wyjątkowo korzystny wpływ, regenerujący układ nerwowy.
8. Pozytywne myślenie.
Stres i z nim współistniejące negatywne uczucia jak: strach, gniew, smutek, nienawiść, gorycz, oburzenie itp., wyzwalają masywne uwalnianie adrenaliny w ustroju. Dłużej utrzymujący się taki stan powoduje wyczerpanie organizmu i zwiększa podatność na choroby. Okazuje się, że w przypadku odmiennych uczuć jak radość, miłość, wdzięczność i wiara, wytwarzane są przez mózg hormony nazywane endorfinami, które wywierają konkretne skutki o działaniu pozytywnym: poprawiają zdrowie, wzmacniają
układ immunologiczny, podwyższają próg bólu, regenerują organizm. Odpędzanie nienawiści, gniewu, smutku, pielęgnowanie miłości, nieustanna gotowość do okazywania wdzięczności, zadowolenie, koncentracja na tym co dobre, okazywanie silnej wiary - to znaczy wszystko, co rozumie się pod pojęciem pozytywnego myślenia - zwiększa produkcję endorfin w mózgu i wzmacnia zdolność organizmu do odparcia chorób.
9. Chęć pomocy innym
Osoba będąca pod wpływem stresu, która doświadcza problemów w swoim życiu może odczuć poprawę zdrowia i samopoczucia pomagając innym w rozwiązywaniu ich problemów. Pomagając innym pomagamy sobie samym.
10. Spojrzenie z nadzieją w przyszłość
Jakże często martwimy się niepotrzebnie tym co przyniesie przyszłość. Dla wielu osób nadmierna troska o przyszłość połączona z obawami jest poważnym czynnikiem streso-twórczym. Tymczasem obawy dotyczące przyszłości są najczęściej zupełnie nieuzasadnione i niepotrzebne. Jeżeli właściwie planujemy i staramy się zrobić wszystko co możemy, aby nasza przyszłość
była pomyślna nie mamy powodów zamartwiać się o jutro. Uczmy się wypełniać nasze obowiązki dnia dzisiejszego i patrzeć w przyszłość z nadzieją.
Kreator stron internetowych - strona bez programowania